Wielki Mistrz Sam Plumb.

         Tym razem artykuł o Wielkim Mistrzu Sam Plumb 8 Dan, zamieszczony w pierws numerze czasopisma “Dojang”. Założyciel European Hapkido Alliance i osoba odpowiedzialna za rozwój Hapkido Moo Hak Kwan w Europie.

 

 

INSTRUCTOR  SPOTLIGHT  GRANDMASTER   SAM  PLUMB.

 

         Stopień ósmy Dan – to rzadki przypadek – a tym bardziej że, to osoba która została uhonorowana przez Wielkiego Mistrza Sung Soo Lee, założyciela Moo Hak Kwan. Można wybaczyć oczekiwanie na nieosiągalnego Mistrza, który robi niewiele poza wydawaniem poleceń swoim uczniom, lub starszego Mistrza, którego „termin przydatności już minął” i nie może, jak kiedyś, dłużej prezentować swoich umiejętności Hapkido. Jednak wszystko to staję się dalekie od prawdy, gdy poznajesz Sama Plumba. Kiedy spotykasz go po raz pierwszy, widzisz wysokiego Anglika w okularach, który nie wygląda jak typowy mistrz sztuk walki, ale opisując go jego własnymi słowami wygląda „trochę jak maniak!”

 

        Wielki Mistrz Sam jest osobą bardzo otwartą, posiadającą ciepłą i spokojną naturę. Te cechy mogą przyczyniać się do tego, że jest on bardzo poszukiwanym instruktorem i jednym z najbardziej szanowanych mistrzów Hapkido na świecie. Po krótkiej rozmowie z nim staje się jasne, dlaczego odnosi sukcesy jako nauczyciel Hapkido – jego największą pasją jest Hapkido Moo Hak Kwan i pomoc w rozprzestrzenianiu go na całym świecie.

 

      Pasja ta jest również zauważalna, gdy mówi o Europan Hapkido Alliance, organizacji, którą założył. Wspomina o tym, jak EHA rozpoczęła swą działalność, jako pojedyncza sekcja sztuk walki, w sali kościelnej w jego rodzinnym mieście Creswell w hrabstwie Derbyshire w Anglii. Szkoła szybko rozrosła się w czterech sąsiednich okręgach i Sam nadał im nazwę East Midlands Hapkido Circle.

 

       Reputacja Sama, jako instruktora sztuk walki, szybko się rozpowszechniła i wkrótce otrzymał prośby od instruktorów z innych krajów europejskich, o nauczanie Hapkido w ich szkołach. Zdając sobie sprawę, że jego działalność w wielu krajach przerosła nazwę East Midlands Hapkido Circle, w 1992 r. utworzył European Hapkido Alliance, który ma swoich członków w wielu krajach europejskich.

 

      Organiacja European Hapkido Alliance ma dwa cele: edukacja i jedność. Jeśli chodzi o edukację, Sam uważa, że wiele organizacji nie idzie wystarczająco daleko, ucząc swoich instruktorów. „Widziałem tak wiele organizacji, które będą cię promować  stopniem” – mówi – „ale w pewnym momencie przestaną cię uczyć.” Także wiele pytań, stawianych przez uczących się, dotyczących technik pozostaje bez odpowiedzi.

 

       EHA stara się, aby wszyscy nasi instruktorzy byli na tym samym poziomie, znając wszystkie techniki naszego programu nauczania, a także mieli wiedzę jak i dlaczego działają one w odpowiednich sytuacjach. Dotyczy to wszystkich technik w naszym programie, aż do poziomu 8-go dana. Kiedy uczeń zadaje pytanie, powinien otrzymać satysfakcjonującą odpowiedź. Kiedy spotykasz Sama Plumba, można wyczuć atmosferę pokory oraz pewnej przystępności. Nie ma charakteru egoistycznego, który tak często towarzyszy osobie z jego stopniem. Jest oczywiste, że jego uczniowie mają z nim niemal „rodzinną” relację.

 

        W  grudniu 2015 roku otrzymał stopień 8 Dan Hapkido Moo Hak Kwan, z rąk Wielkigo Mistrza Sung Soo Lee. Zbiegło się to również z 35 rocznicą praktykowania Hapkido.  Pamiątkowa tablica, którą został nagrodzony przez Wielkiego Mistrza Sung Soo Lee, jest świadectwem sukcesu Wielkiego Mistrza Sama Plumba. Napis na tej nagrodzie głosi: „Korzystając z okazji promocji na stopień  8th Dan Hapkido, uznaję, że Mistrz Sam Plumb ma wielki wkład w działalność w strefie europejskiej  od 1980 roku. Jest prawdziwym dżentelmenem z równowagą umysłu i ciała. – Wielki Mistrz Sung Soo Lee, 9. Dan. ”

 

 

 

 

Pozostaw komentarz