Co to jest Hapkido

Hapkido jest tradycyjną koreańską sztuką walki. Część podań szuka powiązań Hapkido z dworem królewskim, wojownikami Hwarag i mnichami, którzy byli odpowiedzialni za kształcenie gwardii królewskiej. Nazwa składa się z trzech członów: Hap – Ki – Do, które można przetłumaczyć jako  „drogę, sztukę harmonijnej siły, energii” i odnosi się ona do kształtowanych przez Hapkido harmonii, koordynacji, siły i energii. Jak każda wschodnia sztuka walki, czy samoobrony ma wiele aspektów odnoszących się do sposobu życia, oraz posiada wiele elementów nadbudowy filozoficznej.

Powstanie Hapkido łączy się z osobą Choi Yong-sool, który jako mały chłopiec miał trafić pod opiekę japońskiego mistrza Sokaku Takedy, nauczającego Daito-ryu Aiki Jujitsu. To japońska sztuki walki wręcz oparta głównie na dźwigniach oraz atakach na punktu witalne. Jednym z uczniów mistrza Takedy był Morihei Ueshiba, późniejszy twórca Aikido. Hapkido i Aikido to duże podobieństwo technik, ale są też istotne różnice zwłaszcza w strategii walki.  Pierwszy styl skupia się przede wszystkim na obronie, natomiast w Hapkido  po obronie następuje kontratak, kończący się pokonaniem lub obezwładnieniem  przeciwnika.

Po śmierci swojego mistrza, Choi Yong-sool wrócił do Korei i założył własną szkołę, jednym z jego uczniów był Ji Han Jae, któremu przypisuje się autorstwo nazwy Hapkido. Obecnie Ji Han Jae jest jedną z najważniejszych postaci związanych z Hapkido, propagowaniu któremu poświęcił całe życie. Stworzył swój styl pod nazwą Sin Moo Hapkido, który rozwinął po przeniesieniu do USA.

Obecnie Hapkido łączy w sobie elementy bardzo wielu koreańskich sztuk walki takich jak kopnięcia, uderzenia, dźwignie i rzuty. Wraz z rozwojem ucznia poznaje on techniki z wykorzystaniem broni min.: noża, wachlarza, liny, miecza, laski czy różnej długości kija. Można śmiało stwierdzić, że Hapkido stało za kompletną sztuką walki i samoobrony.

Hapkido w swojej istocie łączy w sobie zarówno cechy stylów miękkich i twardych, wykorzystując uniki oraz siłę ataku przeciwnika. Jest to sztuka samoobrony przeznaczona dla kobiet i mężczyzn, dzieci i młodzieży. Techniki Hapkido można wykorzystać w sytuacji zagrożenia.

W samej Korei Południowej Hapkido i jego odmiany bojowe znalazły szerokie zastosowanie w policji, wojsku, służbach ochrony państwa. Obok Taekwon do, Hapkido to druga najbardziej rozpoznawalna sztuka walki w Korei, objęta obecnie wsparciem rządu, trzy czołowe koreańskie organizacje Hapkido to:

– Korean Ki Do Association

– Korea Hapkido Federation

– International Hapkido Federation

Nasza szkoła reprezentuje odmianę Moo Hak Kwan, której założycielem jest Wielki Mistrz Lee, Sung Soo 9 Dan, będący członkiem Korea Hapkido Federation. Poza siedzibą w Australii szkoły Moo Hak Kwan znajdują się w Grecji, Hiszpanii, Indiach i Polsce.