Zasady w dojang

Uczniowie hapkido na całym świecie powinni przestrzegać podstawowych zasad postępowania w Dojang. Oto kilka podstawowych zasad.

Podstawowe pojęcia:

Dojang – sala do ćwiczeń

Dobok – strój do ćwiczeń

  1. Wchodząc do dojang, uczniowie powinni stanąć twarzą do flag, jeśli są w dojang wywieszone i ukłonić się. Ta zasada obowiązuje zarówno w ubraniach dobok, jak i codziennych. Następnie uczeń kłania się instruktorowi prowadzącemu zajęcia.
  2. Pierwsi uczniowie, którzy przyjdą, powinni posprzątać dojang i rozłożyć maty, jeśli to konieczne i pomóc w przygotowaniach do treningu.
  3. Gdy instruktor jest gotowy do rozpoczęcia zajęć, uczniowie ustawiają się w kolejności stopni. Uczeń o najwyższym stopniu powinien znajdować się po prawej stronie, najbliżej instruktora. Najstarszy uczeń wydaje następnie polecenia na rozpoczęcie zajęć:
  • Pozdrowienie flag
  • Ukłon do instruktora
  • Medytacja
  1. Podczas trwania zajęć powinna być utrzymywana właściwa dyscyplina i szacunek do instruktora prowadzącego oraz innych uczniów. Uczniowie muszą się wystrzegać wygłupów, rozmów i przeszkadzania podczas zajęć.
  2. Kiedy do dojang wchodzi Mistrz, lub wyższy stopniem instruktor, prowadzący lub starszy stopień przerywa zajęcia i zwraca grupę twarzą do wchodzącego. Wszyscy wykonują ukłon w kierunku wchodzącego. Po powitaniu zajęcia są kontynuowane.
  3. Jeśli uczeń spóźnia się na zajęcia, może przystąpić do zajęć. Po wejściu do dojang wykonuje ukłon do flag (jeśli są wywieszone), a następnie kłania się instruktorowi prowadzącemu zajęcia. Gdy instruktor potwierdzi ukłon, uczeń może dołączyć do zajęć po sygnalizacji prowadzącego w innym przypadku oczekuje do czasu reakcji instruktora.
  4. Jeżeli istnieje jakikolwiek powód do opuszczenia dojang przez ucznia w trakcie zajęć, musi on najpierw otrzymać pozwolenie od instruktora, chyba że zostało to wcześniej uzgodnione.
  5. Na koniec zajęć uczniowie ustawiają się w szeregu, tak jak na początku zajęć, z uczniem z najwyższym stopniem wydającym polecenia.
  6. Na zajęciach nie powinno być niepotrzebnego hałasu. Uczniowie siedzący z boku, czekający na swoje zajęcia powinni zachować ciszę. Jeśli uzyskają zgodę prowadzącego zajęcia mogą przystąpić do indywidualnej rozgrzewki.
  7. Jeżeli instruktor podejrzewa, że uczeń spożywał alkohol przed zajęciami, uczeń ten nie będzie mógł w nich uczestniczyć. Uczniowie i widzowie nie mogą palić, ani żuć gumy w dojang.
  8. W miarę możliwości na zajęciach należy używać terminologii koreańskiej, aby oswajać trenujących z podstawowymi komendami.
  9. Przed i po ćwiczeniach: form, samoobronie czy sparingu uczniowie powinni odwrócić się i poprawić doboki.
  10. Siedząc na macie lub z boku, uczniowie muszą zachować poprawną sylwetkę ciała, siad skrzyżny. Nogi są skrzyżowane z przodu, plecy proste, a ręce ułożone na kolanach.
  11. Uczniowie powinni zawsze nosić czysty i świeżo wyprany dobok. Higiena osobista jest ważna. Ze względów bezpieczeństwa paznokcie dłoni i nóg powinny być krótkie. Długie włosy powinny być tak upięte, aby nie przeszkadzały w wykonywaniu ćwiczeń.
  12. Podczas zajęć należy nosić odpowiedni stopień, oraz prawidłowo zawiązany pas. Po zakończonym treningu uczeń powinien prawidłowo i starannie złożyć dobok.
  13. Tylko kobiety i dziewczęta mogą nosić podkoszulki pod dobokiem.
  14. Uczniowie nie powinni wypowiadać się negatywnie o innych sztukach walki. Hapkido to skuteczna sztuka walki i jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy jej częścią, ale nie dlatego, że źle mówimy o innych sztukach. Uczniowie powinni zawsze używać poprawnej nazwy Hapkido, a nie Karate, koreańskie Karate czy Aikido.