Zasady w Dojang.

Rules of the Dojang

Kolejny artykuł z czasopisma ” Dojang”, bardzo ważny gdyż porusza problem etykiety i zachowania na sali, obowiązujące niezależnie od kraju z którego pochodzimy. GM Sam Plumb 8 Dan zawraca uwagę na zachowanie i szacunek obowiązujące w sztukach walki. Artykuł pochodzi z numeru szóstego czasopisma EHA pt.: “Dojang”.

Uczniowie hapkido na cały świecie powinni przestrzegać podstawowych zasad postepowania w Dojang. Kilka z nich prezentujemy poniżej.

1. Wchodząc do Dojang, uczniowie powinni stanąć twarzą do flag, jeśli są w dojang, i zasalutować. Ta zasada obowiązuje zarówno w ubraniach Dobok, jak i codziennych. Następnie uczeń kłania się instruktorowi prowadzącemu zajęcia.

2. Pierwsi uczniowie, którzy przyjdą, powinni posprzątać dojang i rozłożyć maty, jeśli to konieczne.

3. Gdy instruktor jest gotowy do rozpoczęcia zajęć, uczniowie ustawiają się w kolejności stopni. Uczeń o najwyższym stopniu powinien znajdować się po prawej stronie, najbliżej instruktora. Najstarszy uczeń wydaje następnie polecenia na rozpoczęcie zajęć:

• Pozdrowienie flag

• Ukłon do instruktora

• Medytacja

4. Żadnych wygłupów podczas zajęć. Właściwy szacunek i dyscyplina powinny być utrzymywane przez cały czas treningu.

5. Kiedy do dojang wchodzi Mistrz, lub wyższy stopniem instruktor, prowadzący lub starszy stopień przerywa zajęcia i zwraca ją twarzą do wchodzącego. Wszyscy wykonują  ukłon w kierunku Mistrza. Po tym zajęcia są kontynuowane.

6. Jeśli uczeń spóźnia się na zajęcia, musi po cichu wejść do dojang i ukłonić się instruktorowi. Gdy instruktor potwierdzi ukłon, uczeń może dołączyć do zajęć. Jeśli instruktor nie potwierdzi od razu, uczeń musi poczekać z boku, aż to zrobi.

7. Jeżeli istnieje jakikolwiek powód do opuszczenia dojang przez ucznia w trakcie zajęć, musi on najpierw otrzymać pozwolenie od instruktora, chyba że zostało to wcześniej uzgodnione.

8. Na koniec zajęć uczniowie ustawiają się w szeregu, tak jak na początku zajęć, z uczniem z najwyższym wydającym polecenia.

9. Na zajęciach nie powinno być niepotrzebnego hałasu. Uczniowie siedzący z boku powinni zachować ciszę.

10. Jeżeli instruktor podejrzewa, że uczeń spożywał alkohol przed zajęciami, uczeń ten nie będzie mógł w nich uczestniczyć. Uczniowie i widzowie nie mogą palić, ani żuć gumy w dojang.

11. W miarę możliwości na zajęciach należy używać terminologii koreańskiej.

12. Przed i po ćwiczeniach, formach, samoobronie czy sparingu uczniowie powinni odwrócić się i poprawić doboki.

13. Siedząc na macie lub z boku, uczniowie muszą zachować poprawną sylwetkę  ciała, siad skrzyżny. Nogi są skrzyżowane z przodu, plecy proste, a ręce ułożone na kolanach.

14. Uczniowie powinni zawsze nosić czysty i świeżo wyprany dobok. Higiena osobista jest ważna. Ze względów bezpieczeństwa paznokcie dłoni i nóg powinny być krótkie.

15. Przez cały czas należy nosić odpowiedni  stopień, oraz prawidłowo zawiązany pas. Po zakończeniu szkolenia uczeń powinien prawidłowo i starannie złożyć dobok.

16. Tylko uczennice mogą nosić podkoszulki pod dobokiem.

17. Uczniowie nie powinni wypowiadać się negatywnie o innych sztukach walki. Hapkido to skuteczna sztuka walki i jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy jej częścią, ale nie dlatego, że źle mówimy o innych sztukach. Uczniowie powinni zawsze używać poprawnej nazwy Hapkido, a  nie Karate, koreańskie Karate czy Aikido.

Pozostaw komentarz

Pozostań z nami na bieżąco!