Kontrola oddechu.

Breath Control.

W tym artykule GM Sam Plumb 8 Dan zawraca uwagę na oddychanie i jego ważną rolę w sztukach walki. Może nam się wydawać, że oddech nie ma większego wpływu na to co robimy, przecież i tak oddychamy cały czas……. Przeczytaj, a dowiesz się więcej. Artykuł pochodzi z numeru szóstego czasopisma EHA pt.: “Dojang”.

Techniki oddechowe Dan Jun Ho Hup, są bardzo ważne, dlatego poprawnego oddychania zaczynamy się uczyć już od pierwszych zajęć Hapkido. Kontrola oddechu jest podstawą prawidłowego treningu Hapkido, która idzie to w parze z filozofią bycia w harmonii z naturą i swoim otoczeniem, ale także w harmonii ze swoim przeciwnikiem (atak – obrona). Buddyjski kapłan Won Gwang Bopsa, któremu przypisuje się stworzenie słynnego Hwarang-Do, włączył koncepcję harmonii z naturą do treningu sztuk walki. Wojownicy Hwarang-Do uczyli się wielu przedmiotów humanistycznych (literatury, sztuki), ale jednocześnie wiele czasu poświęcali na uczenie się posługiwania różną bronią, oraz walki wręcz. Jednakże, zgodnie z tradycją i fundamentami Hwarang-Do, pierwsze lekcje były poświęcone nauce oddychania.

Poniżej omówimy kilka podstawowych technik kontroli oddechu:

Technika 1. Relaks.

Zanim zaczniesz ćwiczyć techniki oddechowe, musisz nauczyć się relaksować swoje ciało. Aby to zrobić, należy oczyścić swój umysł ze wszystkich rozpraszających go myśli. W dzisiejszym świecie jest to trudne, gdyż jesteśmy bombardowani rozmaitymi problemami i sprawami, które nie istniały w starożytnej Korei. Aby ćwiczyć techniki oddechowe, najlepiej znaleźć ciche i wygodne miejsce, które będzie w miarę wyciszone ( być może najlepszym miejscem  będzie pomieszczenie zaciemnione ).

Przyjmujemy wygodną pozycję siedzącą, należy oddychać głęboko, wykonując wdech przez nos, a wydech przez usta, obie te czynności staramy się wykonać w sposób zrelaksowany. Skoncentruj swój umysł na oddechu i wyreguluj go aby był równy. Pozwól myślom przepływać przez twój umysł, ale nie koncentruj się na żadnej z nich. Nadal powinieneś być świadom otoczenia i wszelkich dźwięków wokół, ale staraj się skoncentrować tylko na oddychaniu

Technika 2. Medytacja

W momencie gdy już pozbędziesz się napięcia organizmu i niepotrzebnych myśli, spróbuj medytować i skoncentruj się tylko na powolnym oddychaniu. Jeśli okaże się to trudne, spróbuj wyobrazić sobie jakiś obiekt, na którym mógłbyś skupić swoją uwagę, na przykład świecę płonącą niebieskim płomieniem. Koncentrując się na tym wyobrażeniu i równym oddechu, w pewnym momencie pozostałe rzeczy znikną i będziesz mógł medytować. Być może nie uda się to za pierwszym razem, ale nie zniechęcaj się i staraj się ćwiczyć regularnie. Pierwsze sesje poświęcone na medytację nie powinny być długie, gdyż poziom naszej koncentracji może nie być wysoki, pamiętaj że nie osiągniemy niczego „na siłę”. Te parę minut na początek w zupełności wystarczy, gdy już nauczysz się relaksować, twoje sesje poświęcone na medytację można wydłużyć.

Technika 3. Oddychanie Dan Jun

W tym ćwiczeniu usiądź w wygodnej pozycji, ale pamiętaj o wyprostowanych plecach i głowie. Wykonaj wdech przez nos i skoncentruj się na punkcie ok. 3 cm poniżej pępka, zwanym Dan Jun.  Dan Jun jest punktem centralnym, do którego podczas wdechu jest przesyłana energia, a twoje mięsnie brzucha są wypychane do góry. W punkcie tym powstaje i jest przechowywana energia Ki. Dzięki umysłowi możesz następnie przenosić tą wewnętrzną energię po całym ciele. Po wykonaniu wdechu zatrzymaj powietrze na klika sekund, następnie wykonaj wydech ustami i rozluźnij brzuch. Z czasem stopniowo pracuj nad utrzymaniem Ki w Dan Jun przez kilka minut.

Technika 4. Kumulacja Ki.

Pozycją wyjściową w tym ćwiczeniu jest leżenie na plecach z dłońmi spoczywającymi na brzuchu w okolicy Dan Jun ( zamknięcie oczu pozwoli na lepszą koncentrację ). Skupiamy się na powolnym wdechu przez nos i wydechu przez usta. Przy każdym wdechu wyobrażamy sobie, że do naszego ciała wpływa energia Ki i wędruje przez nasze ciało do punktu Dan Jun, gdzie będzie zgromadzona.

Starożytni koreańscy wojownicy bardzo poważnie traktowali praktykowanie technik oddechowych. Ich umiejętność walki i posługiwania się bronią zależały od umiejętności poprawnego oddychania. Współcześni uczniowie Hapkido mogą wykorzystywać techniki oddechowe nie tylko do poprawy swoich technik w samoobronie, ale również dla poprawy ogólnego stanu zdrowia i wzmocnienia odporności.

Pozostaw komentarz