Festiwale cz. I

W 30-letniej historii Hapkido Moo Hak Kwan w Polsce mieliśmy do czynienia z różnymi formami promowania i upowszechniania sztuk walki, zwłaszcza dbania o rozpowszechnianie Hapkido, jako mało znanej sztuki walki. Jedną z form promocji było organizowanie Festiwalu Sztuk Walki .

Festiwal Sztuk Walki w Krakowie, wymyślony i prowadzony przez Rafała Przybycienia nauczyciela WF z ZSS nr 7 im. ks. prof. J. Tischnera w Krakowie, oraz instruktora Hapkido Moo Hak Kwan Polska. Rozgrywany o Puchar Dyrektora Szkoły Społecznej nr 7 STO.

Pierwsza jego edycja odbyła się w roku 2001 na obiektach Hutnika Kraków, w Nowej Hucie, kolejne edycje to zmiana lokalizacji na halę sportową AWF w Krakowie.

Jedną z idei przyświecającej temu festiwalowi to zachęcenie dzieci i młodzieży do większej aktywności fizycznej, zwłaszcza poprzez uprawianie sztuk walki. Promocja zdrowego trybu życia zachęcenie do ruchu i promowanie sprawności, to kolejne wartości, które możemy kształtować podczas naszej przygody ze sztukami walki. Od momentu przeniesienia na obiekty AWF patronat honorowy nad imprezą sprawował rektor AWF, kolejne edycje odbywały się pod patronatem prezydenta m. Krakowa.

Festiwal ten doczekał się sześciu edycji w latach 2001-2008 w ramach których zaprezentowały się Krakowskie Centrum Taekwondo, Krakowska Sekcja Hapkido, Krakowska Szkoła Aikido, sekcja Kendo oraz Pszczyńska Akademia Sztuk Walki, będące na większości festiwali.

Na szczególną uwagę zasługuje IV edycja FSW z roku 2004, podczas której odbył się pokaz grupy hapkido z Anglii, z prezydentem EHA Samem Plumbem na czele.

Najliczniejsza grupa zawodników wystąpiła w 2006 r., podczas V edycji FSW, było ich ok. 160,  prezentowali oni zapasy, karate, taekwondo, kung-fu, hapkido czy aikido. Poszczególni zawodnicy reprezentowali: Małopolski Uczniowski Klub Zapaśniczy Gladiator, SHIN-AI-DO Karate – UKS Horyzont, Sekcja Ju-jitsu TKKF Dom Sportu w Krakowie, Krakowskie Centrum Taekwondo, Pszczyńska Akademia Sztuk Walki, YMAA Nowa Huta, Yama Ryu Aiki Ju-Jitsu, Sekcja Hapkido przy Społecznej SP nr 7 w Krakowie, Okuyama Ryu Aiki Jujitsu przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży i Krakowska Sekcja Aikido.

Po ośmiu latach przerwy w roku 2016 odbył się VII Festiwal Sztuk Walki, ponownie na obiektach AWF, tym razem w Auli. Zgromadził sporą cześć zawodników i stałych przedstawicieli różnych sztuk walki.

Pewną kontynuacją idei FSW, była pierwsza edycja Małopolskiego Festiwalu Sztuk Sportów i Systemów Walki zorganizowana w 2013 r., na obiektach Wisły Kraków.

W większości festiwali udział brali trenerzy obecnej Krakowskiej Szkoły Hapkido Edyta Gielas-Mglej 5 Dan, oraz Rafal Pietrucha 4 Dan, będący wychowankami Krakowskiej Sekcji Hapkido prof. Stanisława Sterkowicza 5 Dan.

Informacje zaczerpnięte ze strony www.hapkido.pl oraz artykułów Dziennika Polskiego oraz Gazety Krakowskiej.

Pozostaw komentarz