Kimchi narodowa potrawa Koreańczyków

Kolejny artykuł z numeru piątego czasopisma “Dojang”, tym razem GM Sam Plumb 8 Dan przybliża nam narodową potrawę Koreańczyków Kimchi.

Korean traditional cuisine

Food to get your Tastebuds tingling!

Kimchi

Kimchi to narodowa potrawa koreańska, podawane do każdego tradycyjnego posiłku. Istnieje ponad 170 odmian kimchi i można je opisać jako marynowane warzywo, którym najczęściej jest kapusta pekińska, rzodkiew lub ogórek. Potrawa ta doprawiana jest solą, papryczkami chili, octem i czosnkiem. Smaki wahają się od lekko pikantnych do ognisto ostrych, a Koreańczycy uważają kimchi za stymulacji apetytu, a także jako dobre źródło witamin C i E.

      Obecnie Kimchi produkuje się przez cały rok, ale tradycyjnie robiło się je jesienią, ponieważ w dawnych czasach ludzie szukali sposobu na przechowywanie warzyw przez długą koreańską zimę. Ta pora roku była znana jako Kimjang, wtedy to cała rodzina, a czasem i sąsiedzi pomagali zbierać warzywa, by potem wspólnie robić Kimchi. W dzisiejszych czasach, gdy lodówki i warzywa są dostępne przez cały rok, Kimjang nie jest już potrzebny, ale wiele koreańskich rodzin nadal kontynuuje tę tradycję.

       Oczywiście historia Kimchi nierozerwalnie wiąże się z okresem  Trzech Królestw (57 p.n.e. – 668 n.e.), gdzie można ją prześledzić na podstawie wielu podań. Dzisiejsze Kimchi słynie z pikantności czerwonej chili, ale ta przyprawa została sprowadzona do Korei dopiero w XVI wieku.

Potrawa ta była tak popularna i tak ważna dla Koreańczyków, iż w dawnych czasach wiązano jakość małżeństwa z jakością kimchi robioną przez pannę młodą. Uzależniano nawet „trwałość” małżeństwa od „jakości” Kimchi przyszłej małżonki. Było nie do pomyślenia, aby nie mieć tego dania na stole przy każdym posiłku.

Tradycyjnie Kimchi było przechowywane w dużych kamiennych naczyniach

       Do produkcji Kimchi można marynować prawie każdy rodzaj warzyw, najpopularniejsze to kapusta pekińska, rzodkiewka i ogórek. Istnieją również odmiany sezonowe i odmiany regionalne.

Pozostaw komentarz

Pozostań z nami na bieżąco!