Techniki Sun Sul.

        Artykuł ” Sun Sul –  techniki ataku wyprzedzającego w Hapkido”, z numeru czwartego czasopisma “Dojang”. To kolejna porcja wiedzy od  GM Sam Plumb, dotyczącą naszej sztuki walki. Tym razem Wielki Mistrz wyjaśnia nam, że czasem to my musimy przejąć inicjatywę i rozpocząć atak.

Sun Sul             Hapkido’s Pre-Emptive Techniques

      Hapkido to prawdopodobnie najbardziej wszechstronna sztuka walki na świecie. Tradycyjne Hapkido stara się przygotować swoich uczniów na wszystkie możliwe sytuacje w samoobronie, poprzez naukę szerokiej gamy uderzeń, kopnięć, rzutów, a także dziesiątek technik dźwigniowych i uciskowych na punkty wrażliwe. Ta wszechstronna wiedza pozwala uczniowi Hapkido skutecznie bronić się niemal przed każdym agresywnym atakiem.

     Oczywiście osoba ćwicząca Hapkido zawsze będzie starała się unikać konfrontacji i próbować rozładować napiętą sytuację. Doskonale wiemy, że Hapkido powinno być używane tylko w samoobronie, ale zdarzają się sytuacje, w których zagrożenie może zmusić nas do innego, wyprzedzającego działania. Przykładowo gdy młody wyrostek grozi, czy próbuje okraść starszą kobietę, w tej sytuacji nie ma sensu czekać na rozpoczęcie ataku, możemy zastosować technikę ataku wyprzedzającego, aby wyeliminować zagrożenie.

     Dla tego typu sytuacji wymyślono w Hapkido techniki Sun Sul.  Są to techniki ataku wyprzedzającego, które mogą pomóc w przejęciu inicjatywy, zanim zrobi to osoba atakująca. Można je stosować w różnych sytuacjach. Najczęściej mamy do czynienia z przeciwnikiem, który stoi przed nami z rękami opuszczonymi, gdyż nie spodziewa się on zagrożenia. W tej sytuacji możemy zrobić krok w przód i chwycić jego nadgarstek lub ubranie, aby następnie pociągnąć go do przodu i spowodować u niego utratę równowagi. Kolejnym działaniem będzie zastosowanie dźwigni, unieruchomienia bądź rzutu.

NAJLEPSZA FORMA ATAKU 

    Najlepszym sposobem wykorzystania technik Sun Sul, czyli ataku wyprzedzającego, jest odwrócenie uwagi napastnika lub wychylenie go z pozycji równowagi. Można to wykonać poprzez uderzenie we wrażliwą część ciała (twarz, krocze), które odwróci jego uwagę. To ukrywa twoje prawdziwe intencje, którymi mogą być obezwładnienie, rzut lub dźwignia.

DAN BONG

    Techniki Sun Sul w Hapkido obejmują również użycie broni. Na przykład Dan Bong (czyli krótki kij) można wykorzystać do obezwładnienia agresora, który stoi przed nami. Zanim zdoła zaatakować wykonujemy uderzenie krótkim kijem, przeważnie na punkty wrażliwe, co umożliwia nam przejście do techniki dźwigni, duszenia lub kontroli przeciwnika.

Laska spacerowa może również okazać się skutecznym narzędziem do ataku wyprzedzającego. Jeśli agresor chce kogoś skrzywdzić, wykorzystujemy zagiętą rączkę laski do zahaczenia o jego szyję, aby pociągnąć go do przodu, wtedy możemy wykonać kopnięcie lub uderzenie. Laska jest również idealna do szybkiego zastosowania duszenia lub wykonania rzutu.

     Techniki Sun Sul mogą okazać się przydatne również w sytuacji, gdy jest wielu napastników. W tego typu sytuacji kopnięciem lub uderzeniem powinieneś wyeliminować najbliższego napastnika. To chwilowo spowoduje jego unieruchomienie lub odwróci jego uwagę na tyle długo, abyś mógł zająć się resztą agresorów. Kolejny napastnik zaatakuje ze zdwojoną siłą, lub stwierdzi że konfrontacja z tobą nie ma sensu, gdy zobaczy, że skutecznie poradziłeś sobie z jego kolegą. W takim przypadku wycofa się lub przestanie stanowić zagrożenie.

    Zanim uznasz, że techniki Sun Sul powinny stać się częścią Twojego repertuaru samoobrony, konieczne jest dokładne zrozumienie podstawowych technik Hapkido. Są to wszechstronne techniki – uderzenia ręką, kopnięcia, dźwignie i uwolnienia, rzuty, krótki kij i laska – oferują praktyczną samoobronę będącą alternatywą dla konfrontacji, na którą może nie być innej rozsądnej odpowiedzi.

Pozostaw komentarz