Son Pae Ki

          Z numeru czwartego czasopisma European Hapkido Alliance, pt.: “Dojang”, artykuł o podstawowej grupie technik. Tym razem GM Sam Plumb przedstawia zalety grupy technik Son Pae Ki.

       Wiedza o tym, jak łatwo i szybko uwolnić się z uchwytu napastnika, zwiększy Twoje szanse na przeżycie i zmniejszy ryzyko kontuzji.

          Jednymi z pierwszych technik, jakie poznaje nowy adept Hapkido, są uwolnienia z uchwytu napastnika. Te techniki „ucieczki” nazywane są po koreańsku Son Pae Ki. Son Pae Ki, są uwolnieniami przed wszelkiego rodzaju chwytami za nadgarstki.

       Technik  tych uczy się uczniów początkujących, zanim zaczną się uczyć rzutów, upadania czy technik dźwigniowych na stawach. Są to głównie techniki obronne mające na celu uwolnienie się z uchwytu atakującego i umożliwienie obrońcy ucieczkę bądź przejście do ataku. Jest to grupa bardzo ważnych technik samoobrony Hapkido, które są podstawą, dla kolejnych grup technik na wyższych stopniach.

        Ważną zasadą w samoobronie jest unikanie. Jeśli nie da się uniknąć fizycznej konfrontacji, należy uważać, aby zaistniała sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Dlatego technika uwalniania jest często lepsza niż konfrontacja siły z większą siłą, taką jak kopnięcie lub uderzenie. Jeśli spotkasz się z agresywnym chwytem, może się on przerodzić się w pełną walkę i nie ma gwarancji, że wygrasz.

       Son Pae Ki są szczególnie skuteczne w przypadku dzieci, które mogą je zastosować przeciwko większym „łobuzom”. Proste uwolnienie nadgarstkowe może skutecznie zniechęcić delikwenta. Podstawy technik chwytania są wykorzystywane podczas późniejszego zaawansowanego szkolenia ucznia.

    Uwolnienia Son Pae Ki są używane przeciwko pojedynczym, podwójnym i krzyżowym chwytom za nadgarstki. Dla początkującego ucznia Hapkido są to techniki budowania pewności siebie i nauki pracy całym ciałem.

Uwolnienie złapanego nadgarstka zawsze zaczyna się od niezbędnego ruchu – czyli jak najszerszego otwarcia palców, aby skierować Ki (energię wewnętrzną) do ręki. Otwarcie palców powoduje również naprężenie mięśni przedramienia.

  Podczas ćwiczenia uwolnień nadgarstkowych, można sprawdzić skuteczność techniki otwierania palców dłoni. Zaciśnij mocno pięść, a następnie próbuj uciec, będzie to niezwykle trudne, ale gdy szeroko otworzymy palce dłoni, można łatwo się uwolnić.

Proste uwolnienie nadgarstka, które można wykonać bez napięcia i siły, dają większości ludzi pewność siebie i możliwość kontrolowania silniejszego przeciwnika.

Son Pae Ki opiera się na ruchach ciała, które wywierają nacisk na kciuk ręki napastnika trzymającej naszą rękę, powodując w ten sposób zwolnienie uchwytu.

  Techniki uwolnień nadgarstka to szybkie działania, które nie dają atakującemu czasu na reakcję. Jednak na początku należy je ćwiczyć powoli, aby zadbać o precyzję i bezpieczeństwo. Ćwicz powoli i sposób zrelaksowany, a lepiej zrozumiesz technikę. Jeśli nie możesz skutecznie uwolnić się  z uchwytu wykonując go wolno, nie będziesz w stanie szybko wykonać tej techniki.

Pozostaw komentarz