Koreańscy Ninja.

Ostatni artykuł z numeru piątego czasopisma “Dojang”, przygotowany przez nas. W tym artykule GM Sam Plumb 8 Dan przedstawia nam mało znanych wojowników Sul Sa Do.

THE KOREAN NINJA

Sul Sa Do byli specjalnie wyselekcjonowaną grupą wojowników sztuk walki, którzy poprzedzili japońskich Ninja, prawie o 900 lat.

Japońscy Ninja byli wyszkolonymi zabójcami, działającymi wbrew honorowemu kodeksowi samurajów, podczas gdy przedstawiciele koreańscy zwani Sul Sa Do, byli szkoleni do obrony Korei i jej mieszkańców. Sul Sa Do dużo wcześniej stosowali wiele technik przypisywanych później, bardziej znanym Ninja. Wojownicy ci byli niezwykle utalentowanymi i zdyscyplinowanymi przedstawicielami sztuk walki, którzy nieustannie trenowali dzięki temu byli w stanie wykonywać techniki, które wydawały się prawie nadludzkie. Sul Sa Do stali się jedną z najbardziej przerażających grup wojowników w historii Korei. Jedną z najbardziej znanych technik, wykorzystywaną przez nich, był kamuflaż, technika wtapiania się w otoczenie poprzez odpowiednie maskowanie.

W okresie Trzech Królestw Japończycy i Chińczycy wielokrotnie najeżdżali Koreę. Wszystkie te ataki zostały ostatecznie odparte przez wojowników Sun Bae i Hwa Rang, to właśnie te elitarne oddziały były podstawą do utworzenia Sul Sa Do.

Dynastia Koguryu panująca od 37 roku p.n.e., ze względu na bliskość Chin, miała za zadanie odpieranie najazdów chińskich. W okresie szóstego króla tej dynastii, Tae Cho Dae Wanga, powstała elitarna grupa wojowników znana jako Sun Bae. Pod koniec V wieku królestwo Koguryu i wojownicy Sun Bae doprowadzili do upadku dynastii Su panującej  w Chinach.

Silla, najmniejsze z Trzech Królestw, było miejscem narodzin wojowników Hwa Rang. Elitą tych wojowników stali się Sul Sa, którzy na polecenie króla zajęli się badaniem strategii wojennych stosowanych przez armie Koguryu i trzeciego królestwa Paekche. To król Silla, Chin Heung, jako pierwszy stworzył Hwa Rang i Sul Sa. Poprosił on słynnego uczonego i buddyjskiego mnicha, Won Kwang Bop Sa, aby opracował system sztuk walki, który wykorzystywałby wszystko, co niezbędne, aby uczynić człowieka wojownikiem. Hwa Rang, czyli „Kwitnąca Młodzież”, byli specjalnie wybranymi młodymi ludźmi pochodzenia szlacheckiego, którzy oprócz nauki sztuk walki takich jak Tae Kyon, poprzedniczkę Taekwondo, trenowali łucznictwo i szermierkę, oraz uczyli się filozofii, literatury i tańca.

Sul Sa Do byli najsprawniejszymi ludźmi w całej Korei, a ich wyczyny były zdumiewające, wszechstronnie wyszkoleni w Tae Kyon i Kwon Bop, które przygotowały ich na najbardziej niebezpieczne sytuacje i zapewniały zwycięstwo. Sul Sa Do nosili różne uniformy, w zależności od sytuacji, ale najbardziej popularnym był  czarny do bok, używany do szpiegostwa, podobnego później używali Ninja.

Wojownicy Sul Sa Do praktycznie zniknęli w wyniku przemian w społecznych i politycznych. W Korei jednak wciąż jest kilku mistrzów, którzy praktykują pewną odmianę tej sztuki walki i mają nadzieję zachować ją dla przyszłych pokoleń.

Pozostaw komentarz

Pozostań z nami na bieżąco!