Jak przygotować się do egzaminu.

    Tym razem GM Sam Plumb radzi jak przygotować się do egzaminu, jak zwiększyć swoje szanse na zdanie testu na kolejny stopień. Artykuł z czwartego numeru czasopisma pt.: “Dojang”.

Top Five Tips

To Pass Your Next Rank Tes

    Egzaminy na stopnie są ważnym elementem w sztukach walki. Niezależnie od płci, rodzaju sztuki walki czy doświadczenia, wskazują one na Twój poziom zaawansowania w wybranej sztuce walki. Egzaminy są zwykle przeprowadzane na indywidualnych zasadach poszczególnych instruktorów, dlatego warto być dobrze przygotowanym do zbliżającego się egzaminu.

Oto pięć podpowiedzi, które pomogą Ci w drodze do sukcesu.

PRACA W DOMU

   Osiągnięcie sukcesu na egzaminie wymaga intensywnego przygotowania na treningach, a także kontynuowania  treningu w domu. Trening w domu może wydawać się „przykrym” obowiązkiem dla niektórych uczniów, ale kiedy zaakceptujesz go jako część treningu sztuk walki, łatwo będzie wyćwiczyć to, czego nauczył cię już twój instruktor. Niektórzy podchodzą do ćwiczeń w domu bez przekonania, co zwykle widać po ich wynikach. Oczywiście regularne treningi w sekcji są niezbędne, bo to na nich poznajesz nowe techniki, jednak trening w domu również pomoże Ci awansować przy poszczególnych stopniach.

PRZYGOTOWANIE

       Nieustanne powtarzanie technik Hapkido sprawia, że ​​ich wykonanie jest niemal bez wysiłkowe i stają się  naszą „drugą naturą”. Twoje szanse na zdanie egzaminu są znacznie większe, gdy Twoja wiedza i umiejętności są ugruntowane. Egzaminatorzy, na każdym egzaminie, mogą poprosić Cię o wykonanie dowolnej techniki, którą uznają za konieczne, a nie tylko tych które zdajesz na stopień. Bardzo często egzaminator poprosi Cię o zademonstrowanie technik z niższych stopni, więc bądź przygotowany! Ćwicz techniki od białego pasa do aktualnego  Twojego stopnia, aby uniknąć zaskoczenia i być przygotowanym w stu procentach.

PRACA ZESPOŁOWA

      Połącz siły z innymi uczniami, którzy mogą Ci doradzić w Twoich technikach. Doświadczeni uczniowie mogą pomóc w przygotowaniu do egzaminu. Mogą też podpowiedzieć w jaki sposób ocenia instruktor i na co trzeba zwrócić uwagę. Na przykład, jeden uczeń został poproszony o podanie pełnego imienia i nazwiska instruktora, oraz jego stopnia, podczas egzaminu. Nie potrafił odpowiedzieć i dlatego nie zdał egzaminu. Jest to być może niezwykły i rzadki przypadek, ale tego typu rzeczy można uniknąć, współpracując z uczniami starszymi stopniem.

PEWNOŚĆ SIEBIE

     Podczas egzaminu, Twoja postawa może być tak samo ważna i oceniana jak Twoje techniki. Pewność siebie powinna być widoczna podczas całego egzaminu. Pamiętaj o pewnym tonie głosu i zawsze utrzymuj kontakt wzrokowy z egzaminatorem. Pewnie demonstruj swoje umiejętności, a nie powinieneś mieć problemu ze zdaniem egzaminu.

CELE

      Celem wielu ludzi w Hapkido, jak i w innych sztukach walki, jest zdobycie czarnego pasa. Jest to cel długoterminowy, więc najlepiej go osiągnąć poprzez cele krótkoterminowe, takie jak regularne zdawanie na kolejne stopnie. Odpowiednio określone cele krótkoterminowe, są przeciwwagą i odskocznią do długoterminowych ambicji.

         Nie ma gwarancji, że zdasz każdy egzamin, ale przestrzegając tych pięciu podpowiedzi, masz większe szanse na odniesienie sukcesu za pierwszym razem.

Pozostaw komentarz

Pozostań z nami na bieżąco!