Ap chagi – kopnięcie frontalne.

Z numeru piątego czasopisma “Dojang”, artykuł poświęcony kopnięciu Ap chagi. Lektura obowiązkowa dla uczniów Hapkido, napisana przez GM Sam Plumb 8 Dan.

Ap Chagi:

Simply Effective

By Sam Plumb

      Ap Chagi, zwane inaczej kopnięciem frontalnym, jest prawdopodobnie pierwszym kopnięciem, którego uczy się początkujący uczeń Hapkido. Można śmiało powiedzieć, że jest to podstawowe kopnięcie wielu sztuk walki. Mimo, że jest to podstawowa technika, przy prawidłowym wykonaniu jest niezwykle groźna, a nawet niszczycielska.

Powierzchnia uderzenia podczas wykonywania kopnięcia w przód, to palce stopy lub podbicie, w zależności od celu. W trakcie kopnięcia stopa powinna być skierowana w kierunku celu, a palce stopy powinny być odciągnięte do tyłu, aby nie spowodować obrażeń palców u osoby kopiącej.

      Japońskie sztuki walki mają tendencję do wykonywania kopnięcia w przód poprzez szybki ruch nogą w górę i równie szybkie cofnięcie nogi. W Hapkido kopnięcie Ap Chagi wykonywane jest poprzez całkowite wyprostowanie nogi w kierunku celu z siłą pochodzącą z biodra. To sprawia, że technika jest bardziej penetrująca i skuteczna. Po wykonaniu kopnięcia noga wraca z powrotem w kontrolowany sposób z kolanem do  pozycji wyjściowej.

      Kopnięcie w przód jest idealnym kontratakiem, gdy przeciwnik rusza w Twoją stronę. Jego atak można natychmiast zatrzymać, celując kopnięciem w strefę środkową (klatkę piersiową), podbródek lub pachwinę.

      Ap chagi to jedno z pierwszych kopnięć, które uczy się początkujących uczniów w Hapkido, ale zamiast koncentrować się na doskonaleniu techniki i maksymalnym wykorzystaniu kopnięcia, początkujący zwykle koncentrują się na tym, jak wysoko potrafią kopnąć. Jest to błąd, ponieważ uczeń nie wykształcił jeszcze prawidłowego balansu, aby wykonać to kopnięcie na wysoką strefę (głowa). Rezultatem jest zwykle niezręczne, szybkie kopnięcie, które powoduje, że uczeń ląduje ciężarem ciała na stopie kopiącej.

     Po zrozumieniu podstaw kopnięcia frontalnego uczeń może przejść do nauki wariantów, kombinacji i zaawansowanych sposobów wykonywania  kopnięcia w przód. Nogi są naturalną bronią ciała, gdyż są dłuższe i silniejsze niż ramiona, a kopnięcie w przód to potężna, liniowa technika, która może przebić obronę przeciwnika. Niektóre odmiany kopnięcia w przód to techniki wykonywane poprzez chodzenie, wślizg lub wyskok.

Artwork copywright Sam Plumb

      W sytuacji, gdy przeciwnik nie jest wystarczająco blisko, aby zostać trafionym przez kopnięcie Ap Chagi, technikę można dostosować do zmniejszenia odległości. W tej sytuacji kopnięcie przednie wykonuje się w taki sam sposób, jak kopnięcie stacjonarne do momentu wypchnięcia nogi do przodu. W tym momencie przesuwasz się do przodu na stopie postawnej, pozwalając pędowi kopnięcia na zwiększenie ruchu do przodu.

Dzięki praktyce będziesz w stanie pokonać kilka kroków w kierunku celu bez utraty równowagi. Ten rodzaj kopnięcia nie tylko zapewnia dodatkowy zasięg, ale także dodatkową siłę, ponieważ ciężar ciała również przemieszcza się w kierunku atakującego.

      Oczywiście, kopnięcie frontalne ma o wiele więcej zastosowań i chociaż jest to podstawowe kopnięcie, może być jedną z najbardziej skutecznych technik, z których może korzystać uczeń Hapkido. Może być egzekwowane szybko i skutecznie, dając szansę na zwycięstwo w konfrontacji.

Pozostaw komentarz