menu close menu

Wiedza ogólna

W roku 2010, w wakacje podczas corocznego seminarium dla najwyższych stopni Hapkido dokonała się ogromna zmiana.

      Mistrz Sam Plumb (8 dan) szef Europejskiego Stowarzyszenia Hapkido oznajmił nam, że zmianie uległy wymagania na poszczególne stopnie uczniowskie (Gup). Modyfikacje są efektem przemyśleń i wniosków  naszego Wielkiego Mistrza Sung Soo Lee ( 9-ty Dan).
Podczas kilku dni  skrupulatnie studiowaliśmy “nowe” techniki.  Celem zmiany było przede wszystkim położenie większego nacisku na skuteczność danych technik oraz dynamikę ich wykonania.  Zmieniono wiele pozycji wyjściowych, aby do ostatniego momentu starcia nie zdradzać swoich umiejętności przeciwnikowi. Zwrócono większą uwagę na techniki nożne oraz techniki ręczne. Pojawiły się nowe układy np. Dan Gun Hyung , zmieniono nazwy innych (“stare” Kicho Hyung to obecnie Choson Hyung), zmianie uległa kolejność nauczanych form. Jednak największa zmiana polegała na wprowadzeniu nowego koloru koloru pasa – POMARAŃCZOWEGO. Pojawił się on pomiędzy pasami żółtym a zielonym. Dla trenujących oznaczało to wydłużenie drogi do mistrzostwa o dwa stopnie. Dla nas instruktorów zaburzenie sprawdzonego i znanego sytemu szkolenia. Według zasady “nowe prawo nie działa wstecz” osoby, które zdały na zielone belki mogły je zachować, jednak przed egzaminem na zielony pas musiały uzupełnić materiał z ” nowego ” stopnia.
Co do oceny całej tej przemiany, nie mnie to oceniać. Z jednej strony cieszy fakt, że nadal Najwięksi tego stylu przyglądają się całemu procesowi nauczania i skuteczności wszystkich tych technik. Z drugiej strony każda sztuka walki powinna mieć zasady i  kanony technik niezmiennych od lat. Tylko dzięki trwałym i niezmiennym zasadom uzyskamy “czystość stylu”.

booklInformacje dotyczące wymagań na poszczególne stopnie uczniowskie znajdują się w zakładce wymagania i stanowią tylko ogólny zarys. Szczegółowe opisy  technik i infomacje znajdują się w przygotowanej przez nas książeczce, którą można nabyć u trenerów.

 

mgr Edyta Gielas-Mglej 5 Dan

Facebook

Google Plus

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram