menu close menu

Flagi w Dojang

Ostatni artykuł z drugiego numeru magazynu “Dojang”, autorstwa GM Sama Plumba, Prezydenta EHA. Pozostałe artykuły w tym numerze to: The power of Ki, The sword of Hapkido, Falling for Hapkido.

 

 

 

FLAGS IN THE DOJANG.

 

 

        Wszystkie sztuki walki mają swoją tradycję i ceremoniał, również Hapkido nie jest tu wyjątkiem. Jedną z takich tradycji, którą stosuje się prawie w każdym Dojang jest ukłon do flag w nim wiszących. Czynność ta jest wykonywana zwykle na początku i na końcu każdego treningu.

Jednak wydaje się, że większość początkujących uczniów nie wie dlaczego kłaniają się flagom – być może nigdy tego im nie wyjaśniono.

       Aby choć trochę zrozumieć teraźniejszość, musimy sięgnąć do historii stosowania flag. Pierwsze wzmianki o użyciu flag znajdujemy w starożytnym Egipcie około 5000 r. p.n.e. Były one używane jako sygnał dla bogów, aby wsparli egipskich żołnierzy idących do walki. W średniowieczu flagi z symbolami i wzorami były wykorzystywane przez szlachetnie urodzonych, aby wskazać ich status lub przynależność rodową. Obecnie flagi mogą reprezentować naród, obszar lub miasto, organizację lub firmę.

       Zazwyczaj, w koreańskim Dojang, wywieszone są następujące falgi: narodowa danego kraju (w Wielkiej Brytanii, jest to flaga Zjednoczonego Królestwa) i flaga Republiki Korei Południowej (Tae Geuk). Dodatkowo wieszane są banery organizacji do której przynależy dana szkoła, np.: znak European Hapkido Alliance lub Korea Hapkido Federation.

 

Flaga Korei Południowej.

 

Flaga z okresu Królestwa Choson

        Flaga Korei Południowej, znana jako Tae Geuk, została przyjęta w 1948 r. Poprzednia była używana w Korei, w okresie istnienia Królestwa Choson, w latach 1392 – 1897 r. W roku 1897 Chiny zrzekły się zwierzchności i uznały niepodległość Korei, wtedy Królestwo Choson zostało oficjalnie przemianowane na Cesarstwo Koreańskie.

Czerwone i niebieskie koła na środku flagi przedstawiają Um i Yang, oraz teorię dualności która istnieje w naturze (np. niebo i ziemia; jasny i ciemny; gorący i zimny).

 

      Wzory z kresek w każdym rogu flagi to “trygramy”, znane jako „Gye”, również one są oparte na zasadzie Um i Yang, światła i ciemności. Lokalizacja Gye reprezentuje cztery punkty kompasu. Ee Gye w lewym dolnym rogu wskazuje świt i pierwsze światło słoneczne, pojawiające się przy wschodzie Słońca. Kun Gye w lewym górnym rogu przedstawia jasne słońce, gdy jest ono na południu. Kam Gye w prawym górnym rogu symbolizuje zmierzch, gdy słońce przesuwa się na zachód. Kon Gye w dolnym po prawej wskazuje całkowitą ciemność, gdy słońce jest na północy. Białe tło flagi symbolizuje „Czystość ludu”, wszystkie razem te symbole wyrażają tajemnice Wszechświata.

 

Wieszanie flag.

 

         Kolory i wygląd flagi narodowej reprezentują daną ziemię, ludzi i ideały. W historii ludzie umierali za flagę aby uchronić ją przed zniszczeniem, hańbą lub stratą. Szacunek dla flagi narodowej zaczyna się od poprawnego jej wywieszenia. Niepoprawne wywieszenie flagi, jest jednym z najczęstszych błędów w Dojang. Gdy wieszamy flagę narodową na ścianie, razem z flagą Korei Południowej, wtedy flaga narodowa powinna znajdować się po lewej stronie, gdy patrzysz na ścianę. Flaga Korei Południowej powinna być po prawej stronie z trzema całymi czarnymi paskami w lewym górnym rogu. Jeśli dodatkowo wieszamy logo lub flagę organizacji wtedy powinna być ona umieszczona pomiędzy flagami narodowymi.

         Gdy flagi są wieszane pionowo, powinny być obracane zgodnie z ruchem wskazówek zegara, na przykład flaga koreańska byłaby wówczas wieszana z trzema całymi paskami w prawym górnym rogu.

 

 

 

 

Prawidłowy sposób wieszania flag w Dojang w Wielkiej Brytani.

 

 

Prawidłowy sposób wieszania flag w Dojang w Polsce.

 

 

 

 

 

 

Prawidłowy sposób wieszania flag w Dojang w Polsce, podczas wizyty Prezdenta z EHA.

 

           W Dojang pozdrawiamy flagi ukłonem lub kładąc prawą rękę na sercu. Ukłon jest wyrazem szacunku, który trenujący sztuki walki powinni zawsze mieć względem siebie, swojej sztuki walki, organizacji do której należą i ich kraju. Również obiekty na których prowadzone są zajęcia powinny być szanowane poprzez przestrzeganie ich regulaminu, utrzymywanie ich w czystości oraz poprzez dbałość o sprzęt. Dlatego uczniowie nie powinni postrzegać flagi na ścianie jedynie jako dekoracji, ale jako symbol dumy i przynależności.

Lipiec 26, 2019 | Dojang, Wydarzenia | 0

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Facebook

Google Plus

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram