menu close menu

Wywiad z Sung Soo Lee założycielem Moo Hak Kwan Hapkido

         Wywiad z Wielkim Mistrzem Sung Soo Lee, przeprowadzony przez Mistrza Sama Plumba, który ukazał się w numerze drugim czasopisma “Dojang”. Artykuł ten po raz pierwszy ukazał się w czasopiśmie pt.: „Taekwondo i Korean Combat Arts”.

 

 

SUNG SOO LEE 

 

GRANDMASTER OF MANY TALENTS

 

 

 

    Gdy spotykasz go po raz pierwszy, zauważysz błysk w jego oczach, wyczuwasz u niego głęboką świadomość, rzadko spotykaną u innych mężczyzn.
Wielki mistrz Sung Soo Lee, założyciel Moo Hak Kwan poświęcił swoje życie doskonaleniu Hapkido i tradycyjnych koreańskich sztuk walki.
Sung Soo Lee 9 Dan Hapkido, jest człowiekiem o wielu twarzach: prezes i założyciel International Hapkido Moo Hak Kwan, przedstawiciel Koreańskiej Federacji Hapkido, Wielki Mistrz Ji Do Kwan Taekwondo 9 Dan, instruktor wielu znanych na całym świecie mistrzów Hapkido, światowy podróżnik i ambasador dobrej woli, a także znakomity muzyk.

Sam Plumb przeprowadził wywiad z Wielkim Mistrzem Lee podczas jednej z nielicznych przerw w napiętym grafiku podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.

 

Sam Plumb: Wielki mistrzu Lee, czy możesz nam powiedzieć, jak zaczęła się Twoja przygoda z Hapkido?

Sung Soo Lee: Zacząłem od Taekwondo w 1953 roku, ale zawsze interesowałem się Hapkido. Przed rokiem 1960, Hapkido nie było znane w Seulu, w tym samym roku będąc w wojsku, spotkałem żołnierza, który uczył się pewnej sztuki walki o nazwie Yawara (Yawara to wcześniejsza nazwa Hapkido). Zapytałem go „Co to jest Yawara?”, a on założył mi dźwignię na nadgarstek, która była bardzo bolesna. Zainteresowały mnie bardzo te techniki, więc on uczył mnie Yawary, a ja uczyłem go trochę Taekwondo. W 1962 r., po zwolnieniu z wojska, rozpocząłem studia w National University w Seulu, jednocześnie szukałem jakiejkolwiek szkoły Hapkido w Seulu. Poznałem pana Yang Seung Woo, który uczył się Hapkido. Podobnie jak w wojsku moja nauka polegała ”na pewnej formie wymiany”, on pokazał mi elementy Hapkido, a ja uczyłem go Taekwondo. Jak się okazało ta odmiana Hapkido nosiła nazwę Chung Moo Wan, którą Yang trenował pod kierunkiem Park Nam Sun, który był uczniem Ji Han Jae. Pan Yang zmarł wiele lat temu w Niemczech, gdzie był instruktorem Hapkido.

 

SP: Czy kiedykolwiek spotkałeś Yong Sul Choi?

SSL: Nie, pojechałem do Daegue w 1987 roku gdzie mieszkał, ale okazało się Choi już nie żył, poznałem jego syna Choi Bong Yul. Był bardzo zły ponieważ chciał być kontynuatorem systemu swojego ojca, ale nikt nie chciał go uznać za spadkobiercę.

 

SP: Jak popularne jest Hapkido w Australii?

SSL: Hapkido stało się bardzo popularne w Australii, uczę zarówno Hapkido i Taekwondo, ale nie łączę ich razem, jednak częściej ludzie pytają mnie o Hapkido, niż o Taekwondo.

 

SP: Wielki mistrzu Lee, możesz nam powiedzieć co oznacza nazwa Moo Hak Kwan?

SSL: Nazwa Moo Hak Kwan powstała gdy przeniosłem się do Australii. Moo oznacza sztukę walki, Hak oznacza naukę lub nauczanie, a Kwan znaczy szkoła.

 

SP: Wiem, że Moo Hak Kwan jest obecnie praktykowany w wielu krajach, ale tutaj w Wielkiej Brytanii czujemy się bardzo uprzywilejowani, faktem że Anglia była pierwsza krajem poza Australią, w którym można było uczyć się tej odmiany Hapkido. Jak ewoluowało Hapkido od samego początku?

SSL: Kiedy Yong Sul Choi nauczał w Daegue City miał wielu uczniów min.: Ji Han Jae, Kim Moo Woong i In Hyuk Suh. Wielu z tych pierwszych uczniów opracowało własne systemy Hapkido, które się rozwinęły i są nauczane współcześnie. Najważniejszymi z tych uczniów byli: Ji Han Jae i Kim Moo Woong, gdy wrócili do Seulu Ji Han Jae założył Sin Moo Kwan, a nieżyjący już Kwang Sik Myung, były uczeń Ji Han Jae, był prezesem World Hapkido Federation. Mój własny instruktor Joo Bang Lee, który jest przewodniczącym Światowego Stowarzyszenia Hwarang-Do, również uczył się od Ji Han Jae, czyli wywodzi się ze systemu Sin Moo Kwan.

 

SP: Co możesz nam powiedzieć o wielu różnych szkołach i stylach Hapkido, istniejących obecnie?

SSL: Faktycznie jest ich wiele, ale jedną z największych jest Koreańska Federacja Hapkido, kolejną jest Kido Hae, a jeszcze inna to World Hapkido Federation (Międzynarodowa Federacja Hapkido).
Są to trzy najbardziej znane organizacje, jednak należy pamiętać, że Koreańska Federacja Hapkido powstała z wcześniejszego Korea Hapkido Association (Koreańskiego Stowarzyszenia Hapkido).

 

SP: Słowo Hapkido jest dość podobne do słowa Aikido i wielu ludzi jest zdezorientowanych. Co możesz nam powiedzieć o różnicach między tymi dwiema sztukami?

SSL: Zdecydowanie Hapkido wykorzystuje bardzo krótki czas reakcji w technikach w porównaniu z Aikido. Hapkido rozwinęło wiele technik nożnych (kopnięć), które nie występują w Aikido. Jednak podstawowe zasady są podobne, jak na przykład ruch po kole.

 

SP: Co chciałbyś powiedzieć wszystkim ćwiczącym Hapkido Moo Hak Kwan na całym świecie?

SSL: Chciałbym, żeby zrozumieli filozofię Hapkido i życzę im aby umieli zastosować tą filozofię w ich codziennym życiu. Oznacza to, że ludzie ćwiczący Hapkido muszą podchodzić do wszystkiego z umiarem, muszą być uczciwi, naturalni i łagodni dla spokojniejszego i szczęśliwego życia. Powinni także unikać polityki w sztukach walki. Musimy budować dobry charakter poprzez Hapkido.

 

SP: Dziękuję bardzo, Mistrzu Lee, za możliwość przeprowadzenia wywiadu.

SSL: To była przyjemność dla mnie i bardzo dziękuję za prawdziwą gościnność jak mnie tu spotkała.

 

          Wielki Mistrz Lee jest bardzo zadowolony z tego co osiągnął w życiu. Bardzo lubi uczyć Hapkido i Taekwondo, swoim zachowaniem i sposobem bycia pokazuje młodym ludziom jak prowadzić zdrowe i udane życie zarówno fizycznie, jak i duchowo.

Czerwiec 12, 2019 | Dojang, Wydarzenia | 0

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Facebook

Google Plus

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram