menu close menu

Wielki Mistrz Mok Yang Kim

Wspomnienia GM Sam Plumb.

Artykuł ukazał się w numerze drugim czasopisma “Dojang”.

 

        Wciąż pamiętam moje regularne wycieczki do Londynu w latach osiemdziesiątych, aby   trenować z moim pierwszym koreańskim Mistrzem, Mok Yang Kim. Sulkido było nazwą stworzoną przez Wielkiego Mistrza Kima, dla koreańskich sztuk walki, których uczył w swoim Dojang  przy Caledonian Road. Nazwa Sulkido pochodzi od części trzech koreańskich słów, które odnoszą  się do: sztuki walki, siły umysłu i harmonijnej drogi. Kim był mistrzem zarówno Taekwondo, jak i Hapkido, a jego Sulkido łączyło obie te sztuki walki.

 

         Wojna koreańska z połowy lat 50 XX w., była przełomem w rozwoju koreańskich sztuk walki. Generał Choi, Hong Hi opracował nowoczesny system walki oparty na starożytnych sztukach orientalnych i nazwał ją Taekwondo. Następstwem tego powstało Koreańskie Stowarzyszenie Taekwondo, które stało się centrum zarządzania dla tej sztuki walki. Podczas tworzenia się Taekwondo, do jego szeregów przystało wiele wiodących Kwanów reprezentujących tradycyjne koreańskie style, a stowarzyszenie stało się dla nich parasolowym ochronnym.

 

      Nie wszyscy przedstawiciele koreańskich sztuk walki zgodzili się na przystąpienie do Taekwondo, min.: Tang Soo Do i Hapkido, które postanowiły  stworzyć własne organizacje. Jedną  z nich było Koreańskie Stowarzyszenie Kido, do którego przystąpił młody  Mok Yang Kim. Uzyskanie międzynarodowych kwalifikacji w Hapkido i Taekwondo, pokazało mistrzowi Kim, że połączenie obu sztuk walki może stworzyć nowy kompleksowy system. Pozostając w Korei kontynuował naukę Kuk Sool Hapkido, a w 1973 roku przeniósł się do Wielkiej Brytanii i rozpoczął nauczanie swojego systemu na wyspach. Po dwóch latach mistrz Kim założył szereg sekcji, a w końcu otworzył własną akademię w Londynie znaną jako United Kingdom Sulkido Academy.

         Pod koniec lat 70. i na początku lat 80., Stowarzyszenie Hapkido w Wielkiej Brytanii, które było konkurencyjną organizacją dla szkół Kima, przeżywało trudności i organizacja ta podzieliła się na wiele mniejszych grup. Dnia 18 sierpnia 1981 r., doszło do spotkania przedstawicieli  tych grup z GM Kimem, wynikiem którego było powstanie nowej organizacji United Kingdom Hapkido Association. Ta nowo powstała organizacja dołączyła do równie nowo powstałej United Kingdom  Sulkido Federation.

 

        Wielki mistrz Kim i Zjednoczona Federacja Sulkido mierzyli się z wieloma problemami, ale mimo to mistrz Kim pozostał otwarty i przychylny dla innych.
Niestety, Mok Yang Kim zmarł nagle 1992 r., mając zaledwie 47 lat. Wspominam go jako bardzo surowego instruktora, ale zawsze uprzejmego i pomocnego. Nauczył mnie wiele o koreańskich technikach sztuk walki, historii i filozofii, a także kulturze koreańskiej.

 

Będzie mi go bardzo brakowało!

 

 

Maj 28, 2019 | Dojang, Wydarzenia | 0

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Facebook

Google Plus

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram